Matrace od A po Z

Matrace od A po Z

20. augusta 2018 1 Od Jan

Dosluhuje vám starý matrac a chvíľa,  kedy bude nevyhnutnosť sa nezadržateľne blíži? Vďaka tomuto článku budete na tento moment pripravený. V texte nájdete všetky potrebné informácia ku kúpe nového matraca. Povieme vám, kde si matrac kúpiť, kde ho radšej nekupovať. Na aké obchodné a marketingové taktiky si dávať pozor. Poradíme vám, ktoré matrace sú pre vás vhodné. Ktoré materiály ponúkajú to, čo sľubujú a ktorým sa zase radšej vyhnúť.

Trochu z histórie matracov

Začneme trochu z iného konca. Pre pochopenie dnešného sveta matracov je dobré mať aspoň základy z ich histórie. Tá nie je veľmi komplikovaná. Po tisíce rokov človek spával vo veľmi podobných podmienkach ako zvieratá. Maximálne bol zručnejší pri zhŕňaní lístia. V lepšom prípade bol schopný spávať na kožiach.

Vyspelejšie historické civilizácie spávali na rôznych vakoch. Vaky boli zväčša vyrobené z koží a naplnení tým, čo bolo k dispozícii.  Napríklad slama či ďalšie kože. V našich podmienkach sa dlho používali plátenné vaky naplnené slamou. Takéto matrace sa volali strožliaky.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Prvý moderný matrac vznikol približne v roku 1870. Vtedy uzrel svetlo sveta prvý pružinový matrac. Jeho tvorcovia sa inšpirovali pružinovými sedadlami na kočoch, ktoré boli vtedy štandardom u bohatších ľudí. V roku 1900 uzrel svetlo sveta prvý taštičkový matrac. Taštičkové matrace sú dnes prezentované ako to technologicky najvyspelejšie, pričom technológia je stará viac ako 100 rokov. Prirodzene moderné taštičkové matrace využívajú lepšie materiály a aj ich výroba je spoľahlivejšia.

Prvé penové penové matrace sa začali objavovať po prvej svetovej vojne. Išlo o matrace vyrobené latexovej peny, tak z prírodného materiálu, ktorý bol dostupný v kolóniách európskych krajín. Druhá svetová vojna však tento matrac takmer zlikvidovala, prečo všetok latex bol presmerovaný na vojenské účely.

Prvé penové matrace vyrobené zo syntetických materiálov sa objavili až po druhej svetovej vojne, kedy nastal prudký rozvoj materiálov založených na výťažkoch z ropy. Netrvalo dlho a polyuretán sa udomácnil vo svete matracov. Výroba polyuretánu bola lacná, čo umožnilo predávať lacné a na tú dobu kvalitné matrace. Každý si mohol dovoliť kúpiť domov spoľahlivý matrac.

V 60-tych rokoch minulého storočia americká vesmírna agentúra NASA potrebovala do svojich raketoplánov moderné čalúnenie. Poverila súkromné laboratórium, aby vyvinuli penu novej generácie. Nakoniec sa z polyuretánovej peny podarilo vyrobiť niečo naozaj výnimočné. Penu, ktorá sa tvarom dokázala prispôsobiť ľudskému telu. A neskôr sa vrátiť do jej pôvodnej podobe. Táto pena sa preto nazvala pamäťovou.

Vyvinuli ju síce už v 60 rokoch, v matracoch sa však začala používať až o 30 rokov neskôr. Pamäťová pena bola dlho vojenským tajomstvom. NASA ju pre súkromný sektor uvoľnila až v 80-tych rokoch. Trvalo však ďalších 10 rokov, dokým sa táto pena použila pri výrobe matracov. Dôvod bol prostý – výroba takejto peny bola extrémne drahá. Trvalo roky, pokiaľ sa podarilo výrazne znížiť výrobnú cenu pamäťovej peny. Preto sa pamäťová pena spočiatku používala iba v zdravotníctve.

V súčasnosti pri matracoch zažívame akúsi renesanciu prírodných materiálov. Čiastočne to súvisí s tým, že prírodným materiálom sa prisudzujú často až zázračné vlastnosti. V skutočnosti však prírodné materiály nie sú vždy tým optimálnych riešením.

Kde nakupovať matrace?

V minulosti to bolo jednoduché. V každom meste bola jedna predajňa s matraci, kde mali stále to isté. Na výber ste mali zopár matracov.

Dnes je situácia iná. Ponuka matracov je mnohonásobne väčšia. O vašu pozornosť sa bije mnoho výrobcov, ktorí ponúkajú viacero druhov matracov a desiatky rôznych modelov. Žiadny bežný obchod nedokáže všetky takéto matrace vystaviť.

Preto sú dnes tak populárne internetové obchody, kde nie sú obmedzované drahými predajnými priestormi. Do katalógu internetového obchodu dostanete tisíce položiek. Pred pár rokmi boli dokonca internetové obchody lacnejšie ako bežné obchody. Dnes sú ceny viac-menej totožné a nakupovanie na internete vám toho veľa neušetrí. Najväčšou výhodou online obchodov je dnes šírka výberu a dostupnosť. Aj v tej poslednej slovenskej dedine máte rovnaké možnosti ako v hlavnom meste. Do dvoch môžete mať doma špičkový matrac.

Podstatnou nevýhodou nakupovania na internete je absencia možnosti sa matraca dotknúť, si matrac vyskúšať. Preto mnoho ľudí dáva prednosť nákupu v tradičných kamenných predajniach.

Kamenné predajne s matracmi dnes existujú v rôznych podobách. Stále zostali malé zaspaté obchody, kde vám ponúknu tri matrace. Našťastie však existujú veľké predajne s nábytkom, ktoré predávajú aj matrace. V takýchto obchodoch nájdete vystavených viacero matracov, ktoré si môžete nielen pohmatať, ale aj vyskúšať. Pokojne si na takomto matraci môžete na pár minút aj zdriemnuť.

Potom sú tu rôzne špecializované predajne s matracmi. Nájdete ich však iba vo väčších mestách, kde je dostatočný dopyt. Výhodou je množstvo vystavených  matracov a v neposlednom rade školený personál. Väčšina týchto obchodov predáva matrace rôznych výrobcov. Existujú však aj firemné predajne, ktoré ponúkajú iba matrace svojej značky.

Tak, kde nakupovať? Ak žijete vo veľkom meste, určite je vhodnejšie zájsť do skutočnej predajne. Ak žijete ďaleko od predajní matracov, je lepšie nakupovať na internete. Nikdy by ste však nemali obetovať kvalitu matraca za pohodlnosť nakupovania.

Pozor na marketingové a reklamné aktivity výrobcov matracov

Základom dobrého rozhodnutia pri kúpe nového matraca sú informácie. Dobré informácia. Spoľahlivé informácie. Problém je v tom, že dostať sa k takýmto informáciám vôbec nie je jednoduché. Väčšinu informácií, ktoré máte o matracoch, respektíve budete mať, sú informácie od predajcov alebo výrobcov. A tie subjekty nemajú záujem vás informovať objektívne. Predajcovia aj výrobcovia vás chcú informovať tak, aby vám pomohli sa rozhodnúť práve pre ich výrobok.

Reklama a marketing matracov je tak mnohokrát zavádzajúci. Veľmi vám pomôže už iba fakt, že si toto pri kúpe nového matraca budete uvedomovať. Nie všetky poskytované informácie sú zavádzajúce – je však potrebné im porozumieť.

Bežnou taktikou výrobcov a predajcov matracov je zahmlievajú informácií. Toto sa robí v prípade, ak váš výrobok nemá dostatočné vlastnosti na to, aby sa nimi chválili.

Matrace totiž nie sú žiadne komplikované výrobky. Zvyčajne sa skladajú z peny, pružín a poťahov.

Aj takých pien je iba niekoľko druhov. Jednotlivé druhy sa líšia určitými parametrami. Zoberme si napríklad takú polyuretánovú penu, ktorá je považovaná vo svete matracov na základ. Nájdete ju v lacných matracoch.  Ak by výrobca napísal, že jeho matrac je vyrobený z polyuretánovej peny, tak by to až tak dobre nepôsobilo. Prečo nedať tejto pene meno? Atraktívnejšie meno, ktoré navyše zakryje skutočný charakter matraca? Čo by ste povedali na Flexi pena? Či Smart pena? To určite znie lepšie ako polyuretánová pena.

Takto sa dostanete do stavu, že si máte vyberať medzi matracom z Flexi peny a matracom so Smart peny, pričom netušíte, čo sú to za peny? V takejto situácii je potrebné sa pýtať na parametre. Vám môže byť úplne jedno, čo vymyslelo marketingové oddelenie výrobcu. Pri penách je potrebné sledovať hustotu peny. Čím vyššia hustota, tým lepšie úžitkové vlastnosti a tým lepší matrac. Pri niektorých matracoch údaj o hustote nájdete, inde ho v popise výrobku nenájdete. Vždy sa však môžete spýtať predajcu. Ak vám takýto údaj nevie poskytnúť, radšej predajňu opustite.

Ďalším problémom marketingu matracov je lákanie na rôzne špeciálne materiály. V ponuke sú matrace s prídavkom aloe vera či poťahy pretkané striebornými vláknami. Aloe vera sa má postarať o lepšiu pleť a strieborné vlákna majú bojovať proti zlým baktériám. Takýchto príkladov by ste našli viac. Často ide o vyložené blúznenie, v lepšom prípade marketingové vyhlásenia nie sú vedecky overiteľné.

...

Pozor je potrebné si dávať aj na tradičné zavádzania. Mnoho predajcov matracov sa vás bude snažiť motivovať dlhou zárukou. Ponúknu vám 5-ročnú, 10-ročnú či dokonca dlhšiu záruku. Takmer nikdy však nejde o plnú záruku. Ak vám ponúknu 10-ročnú záruku na lepenie matraca, nič vám to nebude platné, ak vás bude po dvoch rokoch života matrac zdraviť preležaninami.

Neplatí tak, že matrac s 5-ročnou zárukou je automaticky lepšou voľbou ako matrac s 2-ročnou zárukou. Pri predĺženej záruke je potrebné si vždy prečítať podmienky záruky. Vždy je to lepšie, ako si ich prečítať v momente snahy o uplatňovanie záruky a zostať prekvapený.

Základné parametre matraca

Pred výberom konkrétneho matraca by ste mali poznať minimálne želané rozmery a tvrdosť. Šírku a dĺžku zistíte podľa postele. Prípadne môžete k novému matracu kúpiť aj novú posteľ. Trochu zložitejšie je to pri hrúbke matraca. Tu však stačí použiť jednoduché pravidlo – hrúbka by mala byť minimálne 12 centimetrov. Vo všeobecnosti platí, že hrubší matrac sa rovná lepší matrac. Hrubšie matrace sú však logicky aj drahšie, takže niekedy môže do rozhodovania vstúpiť aj ekonomické hľadisko.

S tvrdosťou to môže byť komplikované. Pri tvrdosti je potrebné brať do úvahy objektívne a subjektívne hľadisko. Každý z nás má preferencie k tvrdosti matraca. Niekto spí radšej na tvrdšom matraci, niekto zase na mäkšom. Tvrdosť matraca však nemôžeme zjednodušiť na osobné chute.

Odporúčaná tvrdosť matraca závisí od veku človeka. Deťom sa odporúča spať na maximálne tvrdom matraci. Starším ľuďom zase na mäkšom. Deti potrebujú tvrdý matrac na dobrý vývoj chrbtice. Starší ľudia zase potrebujú mäkkosť pre pohodlnosť pohybu.

Odporúčaná tvrdosť matraca závisí aj od vašej výšky a váhy. Pre zjednodušenie výberu matraca existujú tzv. tabuľky tvrdosti, kde si na základe váhy a výšky dohľadáte odporúčanú tvrdosť matraca.

Tvrdosť matraca sa udáva číslami. Od 1 po 5. Číslo 1 označuje najmäkší matrac. Číslo 5 zase matrac najtvrdší.

Materiály používané na výrobu matracov

Polyuretánová pena

Začneme materiálom, ktorý sme už spomínali. Polyuretánová pena je asi najpoužívanejším materiálom pri výrobe matracov. Dôvodom je najmä nízka cena. Matrace z polyuretánovej peny kúpite už za pár desiatok eur.

Keď hovoríme o matracoch z polyuretánovej (PUR) peny, má na mysli základnú penu, pretože existujú aj rôzne vylepšenia PUR peny, ku ktorým sa ešte dostaneme.

Matrac z polyuretánovej peny však nie je optimálnou voľbou. Takéto matrace majú niekoľko nevhodných vlastností, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu spánku. Polyuretánová pena napríklad nie je veľmi trvácna. Matrace z PUR peny sú náchylné na tvorbu preležanín. To sú priehlbiny na miestach intenzívneho používania. Rýchlosť tvorby preležanín závisí od kvality peny. Kvalitu peny najľahšie zhodnotíte na základe hustoty peny. Čím je pena hustejšia, tým je kvalitnejšie a tým neskôr začne podliehať preležaninám. Základné penové matrace majú hustotu okolo 15 kilogramov na meter kubický. Tie najlepšie aj dvojnásobok.

Matrace vyrobené z polyuretánovej peny nevynikajú ani svojou hygienickosťou. Pokiaľ chcete, aby bol váš matrac hygienický, a teda zabraňoval nadmernému  množeniu  baktérií, roztočov a plesní, potrebujete, aby takýto matrac bol vzdušný. A teda bol schopný odvetrávať z matraca vlhkosť, ktorá sa do neho dostane vaším potom. A toto polyuretánový matrac nedokáže. Funguje skôr opačne. Nasáva vlhkosť  a vo svojom jadre vytvára priestor so zvýšenou vlhkosťou. Takéto prostredie je živnou pôdou pre rast mikróbov.

Polyuretánový matrac nie je dobrý ani z pohľadu zdravia vašej chrbtice. Pokiaľ máte 20 rokov a ste zdravý, tak vám polyuretánový matrac v tomto ohľade veľmi neuškodí. Problém nastáva vtedy, ak ste vyššieho veku a váš chrbát už nie je to čo býval.  Ľudia vo vyššom veku by mali spávať na ortopedických matracoch, teda na matracoch, ktoré dokážu upraviť polohu chrbtice a zabezpečiť počas spánku jej lepšiu regeneráciu.

Polyuretánový matrac toto nedokáže. Na tomto type matraca dôjde k prehnutiu chrbtice jedným či druhým smerom. Ťažšie časti tela klesnú do matraca hlbšie a zároveň ovplyvnia polohu ľahších častí tela, čo nie je optimálne.

Vylepšené polyuretánové peny

O pamäťovej pene sme už písali. V základe ide o polyuretánovú penu, ktorá však bola vylepšená. Pri výrobe sa do PUR peny pridávajú rôzne látky, ktoré radikálne zmenia úžitkové vlastnosti peny. Pamäťová pena sa dokáže prispôsobiť ľudskému telu. A potom sa zase vrátiť do svojej pôvodnej polohy – preto ju poznáme ako pamäťovú. Aj v súčasnosti je pamäťová pena pomerne drahý materiál. Aj z tohto dôvodu len zriedka nájdete matrace vyrobené čisto z pamäťovej peny. Tento materiál sa používa najmä ako kontaktná vrstva pri sendvičových či pružinových matracoch. Pamäťová pena je totiž mimoriadne príjemná na dotyk a človek sa na takomto matraci cíti naozaj dobre.

Bežne používaná je tzv. studená pena. Táto modifikácia polyuretánovej peny neponúka žiadne zázraky – má však lepšie úžitkové vlastnosti ako bežná  pur pena. Pre mnoho ľudí je to vhodný kompromis medzi kvalitou cenou.

Na trhu je množstvo ďalších derivátov polyuretánovej peny. Takmer každá má svoj vlastný obchodný názov a orientácia v tomto svete je ťažká. Ako hlavné kritérium kvality možno považovať hustotu peny.

Latexová pena

Matrace vyrobené z latexovej peny dnes patria k tomu najlepšiemu, čo si môžete domov do spálne kúpiť.

Latexová pena sa vyrába z prírodného produktu latexu. Latex obsahuje asi 10 percent rastlín. Na komerčné účely sa však pestuje kaučukovník. Latex je najčastejšie biela tekutina. Niektoré latexové peny obsahujú aj prímes syntetického latexu. Výrobcovia hovoria, že táto prímes zlepší vlastnosti výsledného produktu.

Latexové mlieko dopestované niekde v Juhovýchodnej Ázii sa transportuje do Európy, kde sa vo formách vulkanizáciou premení na latexovú penu.

Latex využívajú rastliny v rámci svojho imunitného systému. Pomáha im bojovať proti mikróbom. Túto jedinečnú vlastnosť si latex zachováva aj po tepelnom spracovaní, čo prináša zaujímavý benefit.

Latexový matrac má tak prirodzené antimikrobiálne vlastnosti, čo z neho robí výborný hygienický matrac. Latexové matrace sú skvelou voľbou pre všetkých ľudí, čo trpia alergiou na roztoče. Hygienicky čisté lôžko je však dôležité pre každého z nás.

Navyše latexové matrace sa môžu pochváliť aj dobrými ortopedickými vlastnosťami. O ortopedickosti matracov si viacej povieme nižšie pri pružinových matracoch.

Pružinové matrace

Poznáme dva základné typy pružinových matracov – klasické a taštičkové. Síce oba typy využívajú pružiny, ponúkajú diametrálne odlišné podmienky na spánok.

Klasický pružinový matrac, respektíve jeho jadro, je tvorené množstvo vzájomne prepojených pružín. Takýto matrac je síce vzdušný, ale neponúka žiadne ortopedické vlastnosti.

Taštičkové matrace sú obľúbené najmä pre ich výborné ortopedické vlastnosti. Jadro takéhoto matraca obsahuje množstvo malých pružín, ktoré sú navzájom nezávislé. Každá jedna pružina je zašitá do textilného vrecúška (taštičky). Ak vytvoríte tlak na jednu pružinu, dochádza k deformácii iba tejto pružiny, a nie aj okolitých, ako tomu je pri klasickom pružinovom matraci. Vďaka takejto konštrukcii dokáže taštičkový matrac kopírovať nerovnosti ľudského tela a zabezpečiť tak lepšiu polohou chrbtice počas spánku. Ťažšie časti tela klesnú do matraca bez toho, aby ovplyvnili polohu ľahších častí tela.

Pri taštičkových matracoch je dobré sledovať hustotu pružín. Teda počet pružín na jeden meter štvorcový. Toto číslo ovplyvňuje schopnosť matraca kopírovať nerovnosti tela. Čím vyššia hustota pružín, tým je matrac schopný reagovať aj na menšie nerovnosti. Pri kúpe matraca je však potrebné si dávať pozor na to, aké číslo vám predajca poskytuje. Často totiž naďabíte na celkový počet pružín v matraci, čo je číslo vždy vyššie ako hustota pružín.

Pri moderných pružinových matracoch od spoľahlivých výrobcov sa nemusíte obávať vŕzgania. Na pružinové jadro sa bežne poskytuje záruku aj 20 rokov, čo je približne 2-násobok hygienickej životnosti matraca.