Starostlivosť o matrac

Starostlivosť o matrac

30. júla 2018 1 Od Martina

Okrem samotnej kúpy matraca, je veľmi dôležitá aj správna starostlivosť, aby vám matrac vydržal čo najdlhšie. Prinášame vám niekoľko typov, aby vám matrac slúžil tak ako má, čo najdlhšie.

V posteli človek prežije skoro 1/3 života a je teda prirodzené, že sa počas spánku dostávajú rôzne nečistoty do matraca. Či už sú to odumreté kožné bunky, pot alebo prach. Aby sme mali istotu zdravého spánku, je potrebná pravidelná očista matraca.

Odstránenie prachu z matraca

V prvom rade je dôležité odstrániť prach pomocou vysávača. Poťah alebo chránič matraca musíme dať dole a následne matrac dôkladne povysávame vysávačom. Ideálne je použitie hubice na čalúnenie, ktorá má na spodnej časti zväčša dvojitý odstraňovač. Do miest, kde sa táto hubica nedostane, použijeme klasickú saciu hubicu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Odstránenie škvŕn

Matrac sme zbavili prachu a teraz prichádzajú na rad rôzne škvrny. Ak máme poťah, ten by mal matrac dostačujúco ochrániť od rôznych škvŕn. V prípade, že poťah nevlastníme, škvrny vyčistíme pomocou dezinfekčného čističa na matrace. Necháme ho chvíľu pôsobiť a potom ho jednoducho zotrieme handričkou ( ak nie je v návode uvedené niečo iné). Dezinfekcia je dobrá okrem odstránenia škvŕn na zabíjanie baktérií a plesní, ktoré nie sú viditeľné voľným okom, takže o nich často ani nevieme. V prípade, že nevlastníme dezinfekčný čistiť, môžeme použiť citrón alebo ocot. Nezabudnime, že ocot má výrazný zápach a jeho odstránenie môže trvať dlhší čas.

Odstránenie zápachu

Suchý a očistený matrac posypeme sódou bikarbónou. Tá je na odstránenie zápachu ideálna. Sódu necháme pôsobiť približne 20-30 minút. Týmto spôsobom môžeme matrac navoňať svojou obľúbenou vôňou, ak sódu pokvapkáme esenciálnym olejom. Môže ísť o levanduľu, pomaranč či iné vône. Sóda nežiadané pachy absorbuje a jej zvyšky z matraca odstránime pomocou kefy alebo vysávača.

Očistenie chrániča matraca

Aj samotný poťah či chrániť treba dôkladne očistiť. Postup je veľmi podobný ako pri čistení matraca. Škvrny z chrániča odstránime pomocou čajovej lyžičky citrónovej šťavy, octu a vody a túto zmes na poťah aplikujeme pomocou kefy. Pred praním necháme pôsobiť približne 15 minút. Následne ho vložíme do práčky.

...

Pravidelné vetranie

Keďže máme v posteli vlhko a teplo a v noci tmu, roztoče majú veľmi dobré podmienky pre svoj život. Vlhkosť vzniká pri potení či dýchaní počas spánku. Ako sme už vyššie spomínali, v posteli sa nachádzajú aj odumreté bunky kože, ktoré sú obľúbenou potravou roztočov. Ľudia bez alergií si ich prítomnosť ani nevšimnú, no pre alergikov či ľudí s astmou môžu byť veľkým problémom. Roztoče ako také nie sú nebezpečné, no ich exkrementy, ktoré dráždia najmä sliznice v dýchacích cestách sú. Aby sa posteľ prevetrala, každé ráno ju nechajte odokrytú. To sa týka aj prehozu cez posteľ. Síce sú na pohľad veľmi pekné, no zabraňujú priedušnosti a tak vzniká riziko, že sa budú v matraci nachádzať aj plesne.  Dôležité je aj vyvetranie celej miestnosti, či už počas dňa alebo aj v noci.

Dôležitý je aj podklad pod matrac

Ak to druh matraca dovoľuje, ideálne je použitie roštu, ktorý sa nachádza v posteli. Vďaka nemu bude vzduch cirkulovať a matrac sa prevetrá aj zospodu.

Otáčanie matraca

Patrí medzi základné pravidlá pre starostlivosť o matrace. Tým zabezpečíme rovnomerné opotrebenie. Ak by sme matrac neotáčali, mohlo by sa stať, že ak dlhodobo ležíme v jednej polohe, mohlo by sa to na matraci prejaviť a vznikli by nežiadané priehlbiny. Matrac môžeme otáčať aj od hlavy ku nohám, samozrejme, zónové matrace takto neotáčame.

Prečo je dobrý chránič matraca?

Chránič jednoducho matrac chráni. Počas spánku absorbuje pot, prach a jeho hlavnou výhodou je, že ho veľmi jednoducho operiete. Odporúča sa prať minimálne 6 krát do roka. Po dvoch, troch rokoch jeho používania sa odporúča vymeniť.

Dvojitá ochrana

Svoju úlohu môže zohrať aj vrchný matrac. Okrem ochrany matraca zvyšuje pohodlie a aj keď nemá takú životnosť ako klasický matrac.

 Nezabudnime matrac pravidelne vysávať, čistiť a otáčať aby vydržal čo najdlhšie a jeho kladné vlastnosti pretrvali čo najdlhšie.