Základné pravidlá pri zariaďovaní domu

Základné pravidlá pri zariaďovaní domu

30. júla 2018 0 Od Martina

Zariadenie domu väčšinou prináša zložité rozhodovanie. Ako všetko usporiadať tak, aby celý dom tvoril harmóniu a všetko spolu ladilo?

Rozdelenie miestností 

Aj keď kúpime byt alebo dom, ktorý už má určené, na čo bude ktorá miestnosť slúžiť, stále si miestnosti môžeme usporiadať podľa seba. Ak máme možnosť rozhodovať o projekte novostavby, máme k dispozícií ešte väčšie možnosti.  Miestnosti rozdeľujeme podľa funkčných zón. Tieto zóny predstavujú činnosti, ktoré sa vykonávajú po vstupe do bytu a mali by na seba logicky nadväzovať. V jednoduchosti povedané, po vstupe do bytu by mala byť ako prvá šatňa následne obývačka/ denná zóna a následne spálňa či detská izba. Čím  bude dispozícia bytu jednoduchšia  a prehľadnejšia, tým lepšie sa vám bude v dome bývať. V rodinných dvojposchodových domoch sa najčastejšie oddeľuje denná časť a spacia časť pomocou poschodia.

Vizuálne väčší domov

Miestnosti by mali mať primeranú veľkosť. Moderné sú otvorené priestory, vďaka ktorým človek nemá pocit stiesnenosti a dom vypadá vizuálne väčší. Ďalšia výhoda otvoreného priestoru je tá, že aj keď servírujete nečakanej návšteve nejaké dobroty, nemusíte sa cítiť od spoločnosti oddelený. Ak máte veľkú rodinu a budete tráviť veľa času v kuchyni, nebudete mať pocit že ste v miestnosti sami. Ideálne sú väčšie miestnosti, no ak je rodina väčšia je dobré deťom dopriať vlastnú/vlastné izby. Budú zodpovednejšie a aj vy, aj deti budú mať svoje súkromie a na chvíľu si od seba oddýchnete.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Prepojiť nemusíme len obývačku a kuchyňu a jedáleň. Dá sa spojiť aj spálňa so šatňou a kúpeľňou či obývacia izba s pracovňou. Spálňu a pracovňu by sme nemali prepájať, pretože by si človek mal rozdeliť miestnosť na tú, kde sa robí a kde sa spí. Mohli by ste si privodiť problém s nespavosťou, pretože by ste mali veci z roboty pred sebou a vaše myšlienky by sa namiesto spánku venovali robote.

Ako prepojiť miestnosti aby boli zároveň oddelené?

Priestory však nemusia byť nutne bez dverí. Ak chcete miestnosti oddeliť, ale zároveň ich mať priechodné môžete použiť posuvné dvere alebo presklené steny s posuvnými dverami. Moderné sú tiež steny vytvorené pomocou akvária. Vypadá to naozaj veľmi dobre, no pribudne vám starostlivosť o akváriové ryby.

...

Odkladacie priestory sú veľmi dôležité

Nezabudnime na miestnosti, ktoré budú slúžiť ako sklad. Za roky bývania určite nahromadíte kopec vecí a preto je dobré mať ich kam odložiť. Lepšia je jedna samotná miestnosť na rôzne veci, ako ich odkladať priamo do miestností kde sa vyskytujete. V pracovni by sa mali nachádzať veci do práce, v kuchyni veci do kuchyne atď., ani obývačka neslúži ako sklad vecí. Odkladacie priestory by ste si mali navrhnúť tak, aby ste mali všetko po ruke.

Svoje miesto v dome má aj tzv. špajza, ktorá slúži na odkladanie potravín. Môžete ju nahradiť vstavanou skriňou v kuchyni, ale tým pádom si z kuchyne odkrojíte vzácne m2. V špajzi môžeme ukladať zásoby, kompóty… jednoducho všetko čo súvisí s jedlom a kuchyňou.

Zariadenie domu pomocou nábytku na mieru

Čo sa týka zariadenia domu, je lepšie zainvestovať a zaplatiť si stolára, ktorý vám urobí miestnosti na mieru a dokáže vám poradiť s ladením farieb. Okrem veľkého množstva nenápadného odkladacieho priestoru získate kvalitné materiály. Je však dôležité nechať si človeka preveriť, aby sa vám nestalo, že zaplatíte zálohy a človek sa stratí. Samozrejme, dajú sa kúpiť aj rôzne zostavy nábytku v supermarketoch, ktoré môžu byť tiež kvalitné, no jednotlivé miestnosti si budete musieť zladiť sami.

Ako zvoliť trendy farby?

Čo sa týka farieb, ak prepájame kuchyňu a obývačku, mali by spolu ladiť. Vypadalo by divoko, keby ste dali napríklad na myslenej hranici medzi kuchyňou a obývačkou jednu miestnosť červenú a druhú zelenú. Farbu miestnosti volíme vždy rovnakú. V obývačke môžeme na jednu stenu zvoliť výraznejšiu farbu, ktorú doladíme doplnkami v kuchyni.

Zo všetkého je najdôležitejšie to, aby ste sa v dome cítili dobre. Aj keď sa udávajú rôzne trendy a štýly, ktoré sú sezóne, nedajte sa pohltiť a zvoľte skôr funkčnosť pred dizajnom. Nebudete musieť dom pravidelne rekonštruovať.