Back to nature – nenáročné rastliny do interiéru

Back to nature – nenáročné rastliny do interiéru

31. januára 2018 0 Od Martina

V dnešnej dobe sa hlási návrat k prírodnému svetu. Chaotický digitálny život spôsobuje stres a ľudia častejšie sedia doma a pozerajú na televízor, ako by mali navštíviť prírodu. Pobyt v prírode je zdravý a pre človeka veľmi upokojujúci. Uvedomujeme si, že v uponáhľanom svete nie je času nazvyš, no kúsok prírody sa dá doniesť aj do vášho domova. Nemali by ste však zabúdať na zdravé prechádzky a pobyt v prírode. Ako dostať nenáročné rastliny, ktoré nezaberajú veľa miesta do interiéru sa môžete dočítať v tomto článku.

Nie každý má možnosť dať si do domácnosti veľa rastlín, či už z hľadiska priestoru alebo času. Rastliny treba presádzať a pravidelne polievať, čo zaberie aspoň dve tri hodiny týždenne.

Preto prišli návrhári s myšlienkou, dostať čo najviac nenáročnej zelene do domácnosti. Právom si prvenstvo získal  mach ako nenáročná rastlina. Vo filozofií Japonského zena je mach považovaný za symbol pokoja, ticha a trvanlivosti. V koncepcií západných rastlín a zelených farieb vyznačuje sviežosť, silu a regeneráciu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Táto myšlienka priviedla návrhárov k vytvoreniu stien z použitím machu. Podľa odborníkov je dôležitý nepretržitý kontakt ľudí z prírodou. Nie nadarmo sa rastlinám hovorí domáci lekár, plnia totiž mnoho významných funkcií. Vďaka ich pomoci sa dá neutralizovať negatívny elektromagnetický vplyv televízora, kancelárskej techniky, počítača či iných prístrojov.

Prečo ale niekoho napadlo dostať všedný zelený mach do domácnosti? Tu je niekoľko kladných vlastností machu:

  • môže sa umiestniť aj na tienené a tmavé miesta, pretože nepotrebuje denné svetlo,
  • je možné ho umiestniť aj do kúpeľne, do chodby či do kuchyne,
  • pohlcuje nepríjemné pachy z cigariet, toalety alebo kuchyne,
  • zlepšuje kvalitu ovzdušia,
  • vlhkosť prijíma celým telom priamo z ovzdušia a preto ho netreba vôbec polievať,
  • je ohňuvzdorný,
  • flexibilné umiestnenie, takže každá nudná stena môže byť krásna a svieža záhrada.

Steny z machu vytvárajú efekt živej, trojrozmernej tapety. Sú jemné a príjemné na dotyk a na človeka pôsobia ukľudňujúco. Keďže nepotrebujú žiadne hnojenie, polievanie alebo inú starostlivosť sú časovo nenáročné a dajú sa kombinovať s inými nenáročnými rastlinami ako je skalná ruža alebo papradie a vytvárajú tak nádherné efekty. Jediná požiadavka na dlhotrvajúce fungovanie je vlhkosť vzduchu okolo 40%, v prípade nižšej vlhkosti je potrebné použiť zvlhčovač vzduchu.

...

Ak vám príde machová stena príliš prehnaná alebo finančne náročná, dajú sa kúpiť aj machové obrazy či machové grafity. Medzi ďalšie klady patrí to, že si môžete nechať vytvoriť rôzne logá, iniciály, geometrické tvary či obrázky. Použitím rôznych druhov machov sa vytvoria rozličné odtiene zelenej farby.

Vďaka organickým farbivám je možné získať aj iné farby machu ako je napríklad červená, ružová či modrá farba. Len si to predstavte, jednoduchý biely lesklý nábytok s prvkami prírodného dreva, na stene veľké zelené obrazy a na záver nejaké červené doplnky, napríklad v podobe kresla.

Spomenuli sme tiež machové grafity pod ktorými sa neskrýva vandalizmus, ale obľuba umelcov skrášľovať steny pomocou prírody. Nezabudnime na to, že v roku 2018 idú do popredia DIY ( Do It Yourself – urob si sám) výrobky. Takéto grafity si môžete vytvoriť aj v exteriéry domu a nie je to ani finančne náročné. Celý postup si môžete pozrieť na videu nižšie.

Dôležité je nájsť mach, ktorý rastie na skalách, betóne, tehlách či chodníkoch. Ak budete zbierať mach, ktorý rastie priamo v zemi, ostanú v ňom malé skalky či silnejšia vrstva zeminy, ktorú bude treba očistiť.  

Nazbieraný a očistený mach vložíme do mixéra v pomere 3 šálky machu a 2 bielych jogurtoch (môžeme ich nahradiť dvoma šálkami čerstvého cmaru). Následne pridáme dve šálky piva alebo dve šálky odstátej vody, pol lyžice kryštálového cukru a poriadne rozmixujeme. Zmes by mala byť hladká a ak sa vám bude zdať príliš riedka, pridáme do zmesi ďalší očistený mach a znovu zmixujeme. Zahustiť zmes môžeme tiež kukuričným sirupom.

Hotovú zmes prelejeme do vedierka či inej nádoby a začneme štetcom maľovať požadované písmená, obrazy či všetko možné v závislosti od vašej fantázie. Dobré je potom natreté miesto kropiť vodou niekoľko dní za sebou. Ak celú zmes neminiete, môžete ju uskladniť v zaváraninovom pohári. Dôležité je byť trpezlivý a počkať niekoľko týždňov na výsledok.