Čo sa dá robiť doma počas karantény?

Čo sa dá robiť doma počas karantény?

22. apríla 2020 0 Od Martina

Počas opatrení súvisiacich s COVID-19 by sme sa mali doma zdržiavať čo najdlhšie. Avšak, keď už doma sedíme viac ako dva týždne, začína to byť nepríjemné. Preto prinášame niekoľko inšpirácií, aké aktivity as dajú vykonávať z domáceho prostredia počas karanténny.

Veľké upratovanie

V domácnosti je vždy čo upratovať. Či už sa jedná o triedenie starého oblečenia, hračiek alebo iných predmetov, ktoré sme už dlho nepoužili. Prípadne, vyskúšajte plastové boxy, aby ste si mohli uložiť veci efektívnejšie. Popri triedení oblečenia, môžeme poutierať prach v skrini, prípadne za skrinkami alebo iným nábytkom, ktorým bežne nevenujete pozornosť.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Pozornosť môžete venovať aj posteli

Keď sme doma, môžeme venovať matracu viac pozornosti. Poťahy a chrániče necháme vyprať a celý matrac dôkladne povysávame vysávačom. Staré obliečky, ktoré sme už dlho nepoužili, môžeme nastrihať na handry, ktoré použijeme pri upratovaní. Môžeme taktiež dôkladnejšie skontrolovať stav postele alebo matraca.

Ak vidíme na matraci preležaniny alebo iné poškodenie, môžeme cez internetový obchod objednať nový, ktorý nám donesú priamo k dverám. Pozerajte spoločnosti, ktoré ponúkajú zároveň odvoz starého matraca. Niektoré e-shopy ponúkajú 50% zľavu na niektoré modely, ako napríklad spoločnosť matrace Vegas.

Čo sa týka postele, môžeme skontrolovať vonkajší stav. Ak vlastníme masívnu drevenú posteľ, môžeme ju natrieť voskom alebo prípravkami na ošetrenie dreva. Čalúnené postele dôkladne povysávame a možné mechanické poškodenia môžeme vyskúšať opraviť.

...

Čítanie kníh

Lepšie, ako sledovanie monitoru do neskorých hodín je, ak siahnete po klasickej knihe. Ak robíte z domu, pol dňa pozeráte do monitoru a preto je dobré, nechať oči oddýchnuť. Ak ste prečítali všetky obľúbené knihy, môžete začať robiť poriadky v knižnici a vymeniť prečítané knihy za iné. V rôznych mestách existujú knižné búdky, do ktorých vložíte staré knihy a vymeníte ich za tie, ktoré sa v búdke nachádzajú. Avšak v súčasnosti dbajte na dôslednú ochranu rukavicami a rúškom, ak sa knihy rozhodnete vymeniť. Ak to financie dovolia, odporúčame radšej nákup nových kníh, čím podporíte slovenských predajcov a pokiaľ chcete kontakt s okolím minimalizovať, môžete siahnuť aj po knihách elektronických – e-bookoch.

Cudzí jazyk

Efektívne využitie času môže byť, ak sa odhodláme naučiť aspoň základy cudzieho jazyka, prípadne si svoju úroveň vylepšíme. Existujú rôzne pracovné zošity alebo kurzy, ktoré sa dajú vykonávať online. Niektoré sú na vyskúšanie zadarmo, už sa len donútiť začať. Španielčina, taliančina alebo ruština môžu byť tiež zaujímavé.

Cvičenie

Popri neustálom navštevovaní chladničky dobre padne, ak nahradíme chýbajúci pohyb cvičením. Môžeme cvičiť pomocou rôznych kanálov na youtube, prípadne osloviť niekoho kto sa zaoberá cvičením s pomocou. Cvičiť sa dá z pohodlia domova, prípadne môžete využiť možnosť návštevy prírody. Okrem seba môžete zabaviť aj vašu polovičku alebo deti. Dôležité je, aby sme necvičili neskoro večer, pretože sa nám môže skomplikovať zaspávanie.

Režim spánku

Problémy so zaspávaním môžu prísť, ak budeme chodiť spať neskoro večer a budiť sa budeme neskoro ráno alebo na obed. Nakoniec si telo zvykne, že chodíme spávať ráno, a budíme sa poobede, čo nám vôbec neprospeje. Aj keď máte možnosť ísť neskôr spať, odporúčame chodiť spávať pred 23 hodinou a spávať odporúčaných 7-8 hodín.

Výlety do prírody

Keďže je chodenie do prírody dovolené, odporúčame využiť aj túto možnosť. Akurát, prvé čo, väčšina ľudí zadá do vyhľadávača zaujímavé miesta v okolí a tým pádom sa stretne veľa ľudí na jednom mieste, čo je v tejto dobe nevyhovujúce. Vyskúšajte navštíviť náhodné lokality.