Vyberáme najlepšiu posteľ

Vyberáme najlepšiu posteľ

31. mája 2020 0 Od Martina

Kúpu novej postele by sme nemali podceňovať. Tak ako aj výber roštu a správneho matraca, tak aj výber postele zohráva dôležitú úlohu. Predsa len ide o spoločníka, ktorý nám bude slúžiť dlhodobo.

Aké existujú druhy postelí?

 Rozoznávame postele drevené, kovové /kované, čalúnené, z drevotriesky /lamina. V poslednej dobe sa tešia obľube aj postele vyrábané z paliet. Aj to je jedna z možností, avšak keď si prepočítame počet paliet, čas ktorý pri tom strávime a ochranné nátery, možno to vyjde cenovo rovnako ako lacnejšia drevená posteľ.

Ďalej ich delíme podľa toho, či budú určené pre deti, jednotlivcov alebo manželské postele. Môžu byť postavené na nožičkách alebo položené na zemi, prípadne s úložným priestorom alebo bez. Na trhu sa vyskytuje naozaj veľké množstvo postelí z ktorých si vyberie aj ten najnáročnejší zákazník.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Pri výbere postele pozeráme aj na rozmery miestnosti

 V prípade jednolôžka odporúčame kupovať posteľ minimálne 90×200 cm. Tento rozmer sa vyskytuje najčastejšie a spĺňa požiadavky na pohodlný spánok pre jednu osobu. Lepšia možnosť je potom 120×200 cm. Tá už znesie aj občasné prespanie dvoch osôb.

V prípade manželskej postele nekupujeme posteľ menšiu ako 160×200 cm. Čím širšia posteľ tým pohodlnejšie bude spanie dvoch osôb vedľa seba. Všeobecne uvažujeme s rozmerom postele nasledovne :  Naša výška + 25 cm.

Je to z toho dôvodu, aby si aj vysoký človek mohol počas spánku vystrieť nohy a nemusel spať kadejako skrčený.

Aby sa okolo postele chodilo komfortne, nechávame rozostup z oboch strán aspoň 70 cm. Ak je to možné, posteľ neumiestňujeme pod strešné okno ani v blízkosti okien, kde by mohol vzniknúť prievan. Ideálne je umiestnenie oproti dverám.

...

Teoreticky ak máme v miestnosti rekuperáciu, môžeme posteľ umiestniť aj pod strešné okno, ktoré v noci nebudeme otvárať. Studený vzduch by mohol ofúknuť spiaceho človeka, čím by sme si mohli privodiť nádchu alebo prechladnutie.

Výhody a nevýhody jednotlivých druhov postelí

Základné pravidlo, ktoré platí pri všetkých druhoch postelí je to, že čím viac za posteľ zaplatíme, tým lepšie materiály by sa v nej mali nachádzať. To platí aj pri masívnych alebo všeobecne drevených posteliach. V zásade si dávame ale pozor, aby sme nezaplatili vyššiu cenu za postele, ktoré nemusia byť kvalitné. Preto si dávame pozor na podomových predajcov alebo internetové stránky, ktoré nám nevedia poskytnúť technické informácie o produkte, prípadne nedržia žiaden certifikát, ktorým by sme bezpečnosť internetového obchodu overili.

Drevené postele

Ponúkajú elegantný a prírodný vzhľad, vďaka ktorému sa budeme v izbe cítiť príjemnejšie. Ak je posteľ vyrobená z tvrdého dreva, bude poskytovať vyššiu odolnosť, nosnosť a životnosť. Problémom pri posteliach z mäkkého dreva môže byť, že sa začnú štiepať alebo praskať. Ďalšie negatívum môže byť, že je potrebná starostlivosť, či už v podobe voskov alebo iných produktov, ktoré slúžia na ošetrenie dreva.

Čalúnené postele

Výhoda látky a výplne, ktorá sa nachádza na ráme, čele a bočniciach je tá, že ak sa aj udrieme do nejakej časti tela, nebude to také bolestivé ako naraziť o roh inej tvrdšej postele. Čalúnené postele sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, preto sa hodia naozaj do každej spálne. Dávame si pozor, aby matrac nebol vstavaný priamo v posteli, ale aby bola možná jeho výmena. Nemali by sme zabudnúť ani na fakt, že tieto postele treba častejšie vysávať alebo čistiť.

Kovové postele

Lacnejšie varianty môžu vŕzgať. Tie drahšie nám naopak poskytnú veľmi dlhú životnosť a jedinečný moderný dizajn. Čo sa týka čistenia a starostlivosti, je potrebné ich len sem tam utrieť od prachu. Výhoda je stabilita a vysoká životnosť, avšak tie sú na úkor vyššej ceny.