Frida Kahlo ako inšpirácia pri dekorovaní 2018

Frida Kahlo ako inšpirácia pri dekorovaní 2018

30. septembra 2018 0 Od Martina

Niekomu je meno Frida Kahlo povedomé, iný ani nevedia, že niekto taký existoval. Jej životný príbeh bol spracovaný aj vo filme s herečkou Salmou Hayek. Prečo však spomíname túto osobu?

Príbeh Fridy Kahlo

Ide o známu maliarku, ktorá vo svojich maľbách ukrývala mnoho bolesti. Jedná sa o mexickú maliarku, celým menom Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón, ktorá bola narodená v roku 1907. Počas svojho života hľadala šťastie a lásku, avšak pociťovala aj bolesť z túžby po dieťati, ktoré nikdy nemala.

Keď bola malá a zlomila si nohu, doktori jej diagnostikovali detskú mozgovú obrnu. Ochabla jej pravá dolná končatina, čo bol dôvod, prečo nosila dlhé sukne. Aby toho nebolo dosť, počas života prežila aj zrážku autobusu s električkou, pri ktorej jej brucho prebodla kovová tyč, ktorá vyšla von jej prirodzením. Táto nehoda mala aj iné následky, no najdôležitejšie bolo, že nikdy nemohla mať deti.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Keďže bola pripútaná na lôžku a nemala čo celé dni robiť, dala sa na maľovanie.  Väčšinou maľovala samu seba, ale používala aj prvky kubizmu a surrealizmu. Najčastejšie maľovala svoje utrpenie a bolesť. Prekvapením však môže byť, že aj keď boli tieto diela veľmi smutné, boli farebné a veľmi pestré.

Aj napriek jej zraneniam sa zoznámila so slávnym maliarom Diegom Riverom, ktorý bol od nej o 20 rokov starší. Aj napriek tomu, že to bol známy sukničkár Frida sa do neho zamilovala a začala ho stvárňovať vo svojich maľbách. Diego bol veľký tučný chlap a ona bola malá útla žena a preto dostali prezývku slon a holubica. Frida a Diego sa pokúšali niekoľko krát o dieťa no neúspešne. Posledný potrat mala až v štvrtom mesiaci tehotenstva, čo niesla naozaj veľmi zle. Psychicky sa zrútila, čo sa prejavilo v jej ďalších maľbách.

Diego River bol vášnivý romantik a romániky sú užíval aj počas vzťahu s Fridou. Tá mu všetko tolerovala až dovtedy, kým si nezačal s jej sestrou Cristinou. To bol ďalší negatívny zásah do jej života, kedy ho natrvalo opustila.

...

Aj keď nám po týchto slovách Frida príde osamelá a veľmi smutná, nie vždy to bolo tak. V jej dome organizovala večierka, pila teqilu, tancovala, striedala mužov a jej modrý dom sa tak stal spoločenským centrom Mexika. Diego sa ku nej chcel vrátiť a z nejakého dôvodu si ho Frida zobrala za muža, no po tom čo sa jej zhnusil spolu neviedli intímny život.

Posledné roky jej života boli obzvlášť zlé, prežila ich v korzete a na morfiu, pretože mala naozaj veľké bolesti. Maľovala však do konca svojho života. Jej koniec bol obzvlášť dramatický, keď ju našli ako 47 ročnú, mŕtvu na zemi v jej dome ako ležala vedľa svojho posledného obrazu „nech žije život“.

Sériu jej malieb môžete vidieť vo videu nižšie:

Frida Kahlo v súčasnosti

Aj keď Frida mala určité úspechy so svojimi obrazmi už počas jej života, interiérových návrhárov zaujal jej životný príbeh natoľko, že po nej pomenovali štýl v dekorovaní domácnosti.

Tento štýl sa prejavuje pestrými farbami Mexika, zobrazovaní jej tváre na obrazoch či soškách no a pre bohatších, sú v kurze jej obrazy. Frida Kahlo je označovaná ako mexický kultový maliar s dramatickými údermi žiarivých farieb a sviežeho vzoru. Ako vypadá mexický štýl dekorovania v domácnosti, si môžete pozrieť vo videu nižšie.